اخباراجتماعی ,خبرهای اجتماعی , آلودگی

مسئول واحد محیط زیست پژوهشکده قلب و عروق اصفهان گفت: بدترین نوع آلودگی هوا، افزایش آلودگی هوا با ذرات کمتر از 2.5 میکرون است که نشان می‌دهد وضعیت سوخت در کشور مناسب نیست. 

کتایون ربیعی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: بدترین نوع آلودگی هوا، افزایش آلودگی هوا با ذرات کمتر از 2.5 میکرون است، که حتی از کیسه‌های هوایی عبور در همه جای بدن پراکنده می‌شوند.

 

وی افزود: این وضعیت آلودگی هوا موجب افزایش سکته‌های قلبی، سکته‌های مغزی و فشار خون می‌شود و همچنین انواع سرطان‌ها را تشدید و انواع علل مرگ و میر را افزایش می‌دهد.

 

مسئول واحد محیط زیست پژوهشکده قلب و عروق اصفهان ادامه داد: البته موضوع آلایندگی با ذرات کمتر از 2.5 میکرون در ایران طبیعی است چراکه بیشترین میزان آلایندگی از مصرف سوخت‌های فسیلی و گرد و غبار ایجاد می‌شود.

 

ربیعی تصریح کرد: افزایش ذرات 2.5 میکرون نشان می‌دهد وضعیت سوخت در کشور مناسب نیست. بر اساس پرتال اداره کل هواشناسی اگر شاخص ذرات کمتر از 2.5 میکرون، 197 باشد، طبق دستور سازمان جهانی بهداشت همه افراد در معرض خطر هستند. در این زمینه هیچ آموزشی داده نشده است و نهایت کاری که در این زمان‌ها صورت می‌گیرد تعطیلی مدارس است که امروز همان هم در اصفهان روی نداده است.

 

وی تاکید کرد: بر اساس دستور سازمان جهانی بهداشت امروز در این شرایط کیفی هوا همه مردم در معرض خطر قرار دارند و اکیدا توصیه می‌شود که افراد از خانه خارج نشوند چراکه با وجود میزان

 

 به گزارش خبرنگار ایسن، این نخستین روز از دی ماه است که میفیت هوای اصفهان برای تمام گروه‌ها ناسالم است. از ابتدای دی ماه کیفیت هوای اصفهان تنها در دو روز سالم بوده است. وضعیت کیفی هوای شهر اصفهان در ایستگاه‌های مراقبت دائم برحسب شاخص کیفی هوا (AQI) بر اساس آمار پرتال اداره کل محیط زیست اصفهان، در میدان احمدآباد 165، بلوار دانشگاه 163، خیابان پروین 151، خیابان رودکی 154، میدان امام حسین 173، چهارباغ خواجو 165 و بزرگراه خرازی 156 ثبت شده است.

 

حجت الله علی عسگریان، کارشناس پیش بینی هواشناسی استان اصفهان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: بر اساس نقشه های هواشناسی وضعیت سکون هوا فردا و پس فردا شاهد انباشت آلاینده ها خواهیم بود.

 

وی افزود: فردا قطعا بر میزان آلاینده ها افزوده خواهد شد و از اواخر روز دوشنبه با ورود موج ضعیف و ناپایداری به استان که ابرناکی و وزش باد نسبتا کمی را به همراه دارد موجب کاهش آلایندگی ها می شود.

 

کارشناس پیش بینی هواشناسی استان اصفهان ادامه داد: بر اساس همین موج ناپایدار سه شنبه و چهارشنبه در مناطق غربی استان اصفهان بارندگی هایی خواهیم داشت.

 

روز گذشته نیز کیفیت هوای نصف جهان با میانگین 152 در برای گروه های حساس در وضعیت ناسالم قرار اشته است، اگرچه شاخص کیفی هوا در پنج ایستگاه مراقبت دائم در وضعیت قرمز قرار داشته است. دمای هوای اصفهان امروز در پنج درجه سانتی‌گراد و غبارآلود است و رطوبت این شهر 52 درصد است. کیفیت هوای این شهر از لحاظ میزان منوکسیدکربن، دی‌اکسید گوگرد و ازن، موجود در هوا پاک، دی‌اکسید نیتروژن در وضعیت سالم و از نظر وجود ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در وضعیت ناسالم برای تمام گروه‌ها قرار دارد.

 

 منبع: beytoote.com اخباراجتماعی ,خبرهای اجتماعی ,شهردار تهران

شهردار تهران از تشکیل چهار کارگروه برای بررسی مشکلات کلانشهرها و همچنین درخواست ملاقات با رئیس جمهور برای حل مشکلات کلانشهرها خبر داد.

  ایسنا نوشت: محمدعلی نجفی صبح امروز در نشست شهرداران کلانشهرهای کشور که در ساختمان بهشت برگزار شد با جمع‌بندی جلسه امروز شهرداران کلانشهرها، گفت: پیشنهاد شد نامه‌ای برای رئیس جمهور نوشته و تقاضای دیدار با وی داشته باشیم تا موارد و مشکلات شهرداران کلانشهرها در آن جلسه بررسی شود.

 

وی همچنین با بیان اینکه پیشنهاد می‌شود کارگروه خاصی در خصوص آلودگی هوا تشکیل شود، گفت: آلودگی هوا مسئله‌ای است که تقریبا همه کلانشهرها به آن مبتلا هستند و می‌توانیم در این کارگروه اقدامات مشترک و تجربیات را منتقل کنیم.

 

شهردار تهران همچنین پیشنهاد تشکیل کمیته مدیریت بحران و زلزله را مطرح کرد و گفت: چندی پیش همایش علمی شهر هوشمند در یکی از دانشگاه‌ها برگزار شد و نماینده شیراز در آن همایش پیشنهاد کرد که کارگروه مشترک برای انتقال و اشتراک تجربیات شهر هوشمند ایجاد شود.

 

نجفی همچنین از لزوم تشکیل کارگروه آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی خبر داد و گفت: در این کارگروه می‌توانیم درباره مشکلات اجتماعی که تقریبا همه کلانشهرها با آن مواجه هستند به بحث و تبادل نظر بپردازیم.

 

در ادامه نجفی گفت: امروز دومین نشست شهرداران کلانشهرها برگزار شد و سه موضوع مورد بررسی قرار گرفت.

 

وی با بیان اینکه همفکری و بحث تعامل با نمایندگان مجلس در مورد قانون بودجه 97 در دستور کار قرار داشت، گفت: در لایحه‌ای که دولت تقدیم مجلس کرده، نکات مثبتی برای مدیریت شهرها ذکر شده اما کافی نیست و نمی‌تواند به طور کامل رافع مشکلات شهرها در سال آتی باشد و برخی نکات هم منفی است که امیدواریم نمایندگان مجلس با توجه به مجموعه مسائل و مشکلات، تغییرات لازم را اعمال کنند.

 

وی همچنین با بیان اینکه موضوع دوم در این جلسه بحث عملکرد و آینده بانک شهر بود، افزود: برخی تاکید کردند عملکرد بانک شهر مورد حمایت همه سهامداران است و از مردم تقاضا داریم که استقبال و اشتیاق بیشتری برای سپرده گذاری در بانک شهر داشته باشند. همچنین در مورد مدلی برای انتخاب هیات مدیره بعدی صحبت شد و مقرر شد کارگروهی تشکیل شود تا در جلسه فوق‌العاده مدل هیات مدیره را تصویب کنیم.

 

نجفی با بیان اینکه بنا نداریم هیات مدیره را تغییر دهیم اما با اتمام عمر هیات مدیره یا افرادی از این میان و یا افراد جدیدی انتخاب خواهند شد، افزود: هیات مدیره باید هفت نفره باشد که حداقل سه نفر کم دارند و باید اصلاح شود.

 

شهردار تهران با بیان اینکه نیاز به مدل جدیدی داریم،‌ عنوان کرد: کلانشهرها سهم مختلفی در سهام بانک شهر دارند و برخی عنوان می‌کنند که باید به نسبت سهم تصمیم گرفته شود یا بر اساس مدل؛ البته بنا نیست اعضای هیات مدیره را تغییر دهیم.

 

وی افزود: در مورد عملکرد بانک شهر رضایت نسبی است، چرا که برخی اقدامات را مثبت دانسته و برخی نیز معتقدند باید اقدامات تغییر و سیاست‌های جدیدی اتخاذ شود که این مسئله گوشزد شد، اما آنچه که مهم است اینکه این بانک مورد حمایت تک تک ما است و در توسعه شهری نقش مهمی ایفا کرده و باید این ابزار مناسب برای توسعه شهرها حفظ شود.

 

نجفی در ادامه با بیان اینکه موضوع سومی که در این جلسه مطرح شد بحث طرح درآمدهای پایدار بود که از دولت و مجلس می‌خواهیم که به فوریت این موضوع را در دستور بررسی قرار دهند، گفت: مدیریت شهری خاکریز اول است و هر تکامل و توسعه‌ای در مدیریت شهری می‌تواند کار دولت را آسان‌تر کند.

 

شهردار تهران با بیان اینکه بازسازی و نوسازی بافت فرسوده یکی از مهمترین مسائل است گفت: همه کلانشهرها درگیر و گرفتار این موضوع هستند و علاقمندیم که در این زمینه به دولت کمک کنیم اما دولت هم باید اختیارات و منابع لازم را به شهرداری بدهد.

 

وی افزود: پیشنهاد می‌شود نمایندگان مجلس تا قبل از تصویب لایحه بودجه با ما جلسه گذاشته و نظرات ما را هم بشنوند.

 

شهردار تهران همچنین در ادامه به بحث زلزله تهران اشاره کرد و گفت: افراد متخصص خیلی بد موضوع زلزله در تهران را توضیح می‌دهند و اینکه اگر زلزله هفت ریشتری در تهران بیاید 90 درصد شهر تخریب می‌شود، درست نیست و اصلا اینگونه نخواهد بود. چرا که میزان شتاب، عمق و ... متفاوت است و چه بسا زلزله هفت ریشتری بیاید اما مشکلی ایجاد نشود و شما می‌بینید در زلزله سرپل ذهاب خیلی از ساختمان‌های شهری «آخ» نگفته‌اند و در تهران نیز ساختمان‌های مقاوم زیاد است.

 

نجفی با بیان اینکه برخی از حرف‌ها شعاری، غیر علمی و برای خالی کردن دل مردم است، گفت: بر اساس رصدها و لرزه نگاری‌ها مشخص شده که هیچ کدام از گسل‌های تهران فعال نشده و خدای نکرده اگر هم فعال شوند معلوم نیست چه زلزله‌ای با چه ریشتری تولید می‌کنند و اینکه می‌گویند 90 درصد شهر تخریب می‌شود درست نیست. در صورت بروز زلزله هم شهرداری و هم برخی ارگان‌ها آمادگی دارند و بهتر است اجازه دهید مردم با آسایش زندگی کنند، چرا که در سفر احتمال بروز تصادف وجود دارد و این درست نیست که مردم را دچار استرس می‌کنند.

 

وی همچنین با بیان اینکه ما معتقدیم در لایحه بودجه 97 امکانات به نحو عادلانه توزیع نشده به خصوص در کلانشهرها، گفت: امید است از سال 97 مبنایی گذاشته شود که منابع مالی به نحو عادلانه تصویب شود و متاسفانه شاهدیم برخی از تصمیمات نیز از سوی سازمان برنامه و بودجه عمل نمی‌شود. به عنوان مثال رئیس جمهور اعلام کرده بود که پرداخت یارانه بلیط مترو و اتوبوس به شهرداری پرداخت شود اما ماه دهم هستیم و تا حالا پرداخت نشده است و باید دولت و مجلس به صورت عادلانه و منصفانه سهم شهرها به خصوص کلانشهرها را که بار جمعیتی زیادی دارند مد نظر قرار دهد.

 

 منبع: beytoote.com اخباراجتماعی ,خبرهای اجتماعی , ساخت‌وساز

رئیس کمیته بودجه و نظارت شورای شهر از لزوم تنفیض اختیار به شهرداران منطقه در خصوص جذب سرمایه خبرداد.

ایسنا نوشت:مجید فراهانی، در دیدار با دبیران شورایاری منطقه 2، بر لزوم اهمیت شورایاری‌ها، راه های مناسب کاهش ترافیک منطقه، تعیین تکلیف بافت های فرسوده این منطقه و لزوم جذب سرمایه گذار با روش BOT تاکید کرد و گفت: با توجه به اینکه در فصل بودجه هستیم باید چشم اندازی مناسبی از مناطق داشته باشیم تا بودجه مناسبی با توجه به اولویت های هر منطقه تخصیص داده شود.

 

عضو شورای شهر تهران در ارتباط با شرایط منطقه 2 گفت: منطقه 2 از مهم ترین مراکز تهران است و در حدود 700 هزارنفر جمعیت یعنی 8 درصد تهران را در خود جای می دهد؛ همچنین حدود 7 درصد مساحت تهران در این منطقه وجود دارد؛ با توجه به این امر، منطقه 2 حتی از متوسط تهران، تراکم بیشتری دارد و جالب است منطقه 2 جز مناطق اصلی تهران است که مشکل پارکینگ دارد.این منطقه با توجه به ظرفیت هایش نقاط قوت بسیاری دارد و با توجه به فرصت ها باید بدان پرداخت.

 

فراهانی در خصوص فرصت های موجود در این منطقه گفت: یکی از نقاط قوت منطقه، وجود فرصت های گردشگری است.گرچه تاکنون سرمایه گذاری خوبی انجام شده اما کافی نیست. در بحث کوهپایه ها فعالیت های خوبی در حوزه توسعه گردشگری شده است. گرچه این منطقه زمین های زیادی ندارد اما زمین های رها شده آن کم نیست و می توان به سمت توسعه گردشگری در منطقه 2 پیش رفت.

 

وی ادامه داد: وجود دانشگاه صنعتی شریف یکی از فرصت های منطقه است و همکاری منطقه با این دانشگاه و همکاری با کارآفرینان و استارت آپ ها می تواند سبب پیشرفت شهرداری شود. دو استارت آپ موفق در تهران نیز خواستگاهشان دانشگاه شریف بوده و می توان از این ظرفیت استفاده کرد.

 

این عضو شورای شهر اظهار کرد: این روزها شهرداری تهران با کمبود بودجه مواجه است و متاسفانه باید بیش از 40 درصد بودجه در شهرداری کاهش داشته باشد؛ راه حل آن جذب مشارکت ها است؛ با روش هایی مانند BOTمیتوان مشارکت سرمایه گذاری داخلی و خارجی منطقه 2 را فعال کرد که جاذب گردشگری باشد.

 

وی طی پیشنهادی به مجموعه مدیریت شهری اظهار کرد: باید به مناطق شهرداری تنفض اختیار صورت بگیرد تا شهرداران منطقه در جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی ورود پیدا کنند.

 

فراهانی در ارتباط با مشکلات منطقه 2 با بیان اینکه گرچه منطقه دو جز مناطق برخوردار است اما مشکل بافت فرسوده وجود دارد. همچنین مشکل سرانه های ورزشی از دیگر موارد است. اگر چه مراکز ورزشی خوبی داریم؛ اما متاسفانه این مراکز واگذار شده و مردم منطقه کمتر میتوانند از سرانه ها استفاده کنند. همچنین بحث آلودگی ها در حاشیه بزرگراه ها از دیگر مسائلی است که باید بدان پرداخته شود؛ ادامه داد: منطقه 2 مشکلاتی دارد که یکی از این موارد بحث منطقه فرحزاد و اسلام آباد است، همچنین با توجه به زلزله مهیب آینده تهران، منطقه 2 آسیب پذیر خواهد بود. گسل شمال تهران از منطقه 2 می گذرد و یکی از بیشترین آسیب ها را در منطقه 2 داریم.

 

رئیس کمیته بودجه و نظارت با بیان اینکه ساخت بافت مسکونی روی گسل با توجه به اینکه ممنوع بوده از دیگر مشکلات منطقه است. اگر چه ساخت و ساز روی گسل ممنوع بوده، اما طی بررسی ها 400 برج روی گسلهای تهران ساخته شده است. خوشبختانه دولت بنا دارد در حوزه نوسازی بافت فرسوده فعالیت هایی را انجام دهد گفت: وجود شورایاری ها بسیار ارزشمند است. در گذشته شهرداریها پول زیادی خرج می‌کردند تا بتوانند مشکلات محلات را از دل آن بیرون بیاورد اما اکنون شورایاران به خوبی این مشکلات را منتقل می کند.

 

رئیس کمیته بودجه و نظارت شورای شهر تهران بیان کرد: محله محوری باید محور کار ما باشد. بنده در نطق اولم در صحن علنی از مسکر آباد تا فرحزاد نام بردم. این محلات اهمیت بسیار زیادی دارند و محلاتی است که باید به توسعه آنها توجه ویژه ای داشته باشیم.

 

فراهانی در پایان گفت: اگر سرمایه گذاری می شناسیم، زمین رها شده ای داریم و یا پیشنهادی داریم که مشکل درآمدی شهرداری رفع شود و یا کسب و کار جدید راه انداخته شود و... عنوان کنید زیرا معتقدیم که باید از خلاقیت ها استفاده شود تا منطقه 2 شتاب بیشتری به سمت توسعه پیدا کند.


منبع: beytoote.com اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی ,باران‌سنجی کشور

از ابتدای مهر تا ۲۱ آذرماه سال جاری، میزان بارش های کشور به ۲۷.۶ میلیمتر رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۸ درصد کم شده است. 

به گزارش ایسنا، براساس آخرین آمار ثبت شده در ایستگاه های باران‌سنجی کشور، از ابتدای سال آبی امسال یعنی اول مهرماه تا ۲۱ آذرماه سالجاری ۲۷.۶ میلیمتر بارش ثبت شده که این میزان بارش در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۸ درصد و نسبت به مدت مشابه متوسط دراز مدت ۵۱.۶ میلیمتر با ۴۷ درصد کاهش مواجه بوده است.

 

بیشترین میزان بارش های کشور در میان شش حوضه اصلی مربوط به حوضه آبریز دریای خزر با ۱۱۴.۵ میلیمتر بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۱۶ میلیمتر، یک درصد کاهش داشته است.

 

همچنین حوضه های آبریز اصلی دریاچه ارومیه با ۷۳.۴ میلیمتر، خلیج فارس و دریای عمان با ۳۳.۴ میلیمتر، قره قوم با ۱۱.۸ میلیمتر، فلات مرکزی با ۷.۴ میلیمتر و مرزی شرق با ۱.۳ میلیمتر به ترتیب رتبه های دوم تا ششم بارش های کشور را به خود اختصاص داده اند.

 

از سوی دیگر میزان بارش های حوضه های آبریز اصلی، خلیج فارس و دریای عمان و فلات مرکزی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با ۲۱ و ۵۰ درصد کاهش مواجه بوده اند و حوضه آبریز اصلی دریاچه ارومیه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته هشت درصد افزایش بارش داشته است.

 

در این میان میزان بارش ها در حوضه های آبریز اصلی مرزی شرق و قره قوم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تغییری نداشته است


منبع: beytoote.com اخباراجتماعی ,خبرهای اجتماعی ,مرکز آمار ایران

طبق تخمین‌های سازمان ملل و مرکز آمار ایران درباره جمعیت کشور، در صورت تحقق فرضیه‌های مختلف باروری، ایران تا ۳۰ سال آینده جمعیتی بین ۹۰ تا ۱۰۴ میلیون نفر خواهد داشت.

ایسنا نوشت: پیش بینی‌های سازمان ملل در سال ۲۰۱۵ در مورد جمعیت ایران برای دوره ۱۳۹۰ تا ۱۴۳۰ هجری شمسی، مطابق ۲۰۱۱ تا ۲۰۵۰ میلادی بیانگر این است که هر چند رشد جمعیت ایران روند کاهشی آرامی را طی می‌کند ولی در مجموع تا نیمه قرن ۲۱ تعداد جمعیت روندی افزایشی خواهد داشت.

 

در صورت تحقق سناریوی متوسط سازمان ملل، یعنی رسیدن به میزان باروری کل حدود ۱.۶۲ طی دوره ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ و ثبات نسبی آن تا دوره ۲۰۴۵ تا ۲۰۵۰ و همچنین با فرض افزایش امید به زندگی به حدود ۷۹ سال تا سال ۲۰۵۰، جمعیت ایران به حدود ۹۲ میلیون نفر در سال ۲۰۵۰ می‌رسد. باید اشاره کرد که این فرضیات ارائه شده حد متوسط سازمان ملل، تا اندازه‌ای محتاطانه است و احتمال کاهش یا افزایش میزان باروری کل نیز وجود دارد که در این صورت جمعیت ایران با رشد متفاوتی تغییر خواهد کرد. تداوم رشد جمعیت ایران تا حدود ۴۰ الی ۵۰ سال آینده ناشی از تاثیر ساختار سنی (گشتاور جمعیتی) است.

 

به عبارتی دیگر تا زمانی که متولدین دهه ۱۳۶۰ در سنین ازدواج و فرزندآوری باشند، بر تعداد موالید کشور تاثیر می‌گذارند. مرکز آمار ایران در آستانه تدوین برنامه ششم توسعه، با در نظر گرفتن سه فرضیه باروری شامل نرخ باروری سال ۹۰ برابر با ۱.۸ فرزند؛ سطح جانشینی برابر با ۲.۱ فرزند و بالاتر از سطح جانشینی برابر با ۲.۵ فرزند، جمعیت ایران را تا سال ۱۴۳۰ پیش بینی کرده است. بر مبنای فرضیه تداوم باروری ۱.۸ فرزند یا سطح جانشینی ۲.۱ فرزند، جمعیت ایران در سال ۱۴۳۰ حدود ۹۴ تا ۹۸ میلیون خواهد بود. در صورت قرار گرفتن باروری به بالاتر از سطح جانشینی برابر با ۲.۵ فرزند، تعداد جمعیت در سال ۱۴۳۰ به رقم ۱۰۴ میلیون نفر می‌رسد.

 

روند رشد جمعیت در دو دهه آینده مثبت است

مطابق گزارش سند تحولات و وضعیت جمعیت در جمهوری اسلامی ایران، روند پاینده مولفه‌های جمعیتی علاوه بر شرایط اقتصادی و اجتماعی متاثر از ساختار سنی و سیاست‌های جمعیتی خواهد بود. سرعت دستیابی به فرضیاتی که در این پیش بینی در نظر گرفته شده است و تداوم باروری در همان سطح به این شرایط بستگی دارد و می‌تواند بر تعداد نهایی جمعیت در سال مورد نظر اثرگذار باشد. با این حال با توجه به ساختار سنی جوان جمعیت و ویژگی‌های فرهنگی ایران در مورد ازدواج و فرزندآوری و همچنین برنامه‌هایی که همواره برای بهبود سلامت در کشور انجام می‌شود و منجر به افزایش امید به زندگی می‌شود، روند رشد جمعیت حداقل در دو دهه آینده هر چند کند، اما مثبت خواهد بود. به عبارت دیگر تداوم رشد جمعیت ایران تا حدود ۳۰ سال آینده ناشی از تاثیر ساختار سنی است.

 

جمعیت ایران در قرن گذشته چه تغییری داشته‌است؟

جمعیت ایران طی قرن گذشته همواره رشد بالایی داشته است. دهه ۱۳۳۵ تا ۱۳۴۵ جمعیت ایران با رشد ۳.۱ دهم درصد افزایش یافت، اما به دلیل اعمال برنامه‌های تنظیم خانواده از نیمه دوم ۱۳۴۰ میزان رشد جمعیت کاهش یافته و طی دهه ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۵ به ۲.۷ درصد رسید. دوباره طی سال‌های ۱۳۵۵ تا ۱۳۶۵ با وقوع انقلاب اسلامی و شرایط خاص دوران انقلاب و جنگ تحمیلی ایران و عراق این میزان به بالاترین سطح خود در طول تاریخ تحولات جمعیت ایران، یعنی حدود ۳.۹ درصد برابر با ۳.۲ درصد رشد طبیعی و حدود ۰.۷ درصد ناشی از مهاجرت افزایش یافت.

 

این میزان بالای رشد جمعیت زنگ خطری برای افزایش بیش از حد جمعیت بود؛ به همین دلیل مسئولان و سیاستگذاران از سال‌های پایانی دهه ۱۳۶۰ سیاست‌ها و برنامه‌های تنظیم خانواده را احیا و اجرا کردند. علاوه بر آن سیاست‌های توسعه‌ای از جمله گسترش شبکه بهداشت روستایی، توسعه مناطق محروم و افزایش تحصیلات مناطق روستایی به ویژه زنان در اولویت برنامه های دولت قرار گرفت. همزمانی و همگونی برنامه‌های توسعه و بهداشت برنامه‌های تنظیم خانواده به کاهش مرگ و میر نوزادان منجر شد و تقاضا برای فرزند زیاد را کاهش داد. از این رو برنامه‌های تنظیم خانواده با استقبال مردم روبرو شد؛ در نتیجه میزان رشد سالانه جمعیت طی دهه ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۵ به حدود ۱.۹ درصد رسید. سپس این آمار طی دهه ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۵ به حدود ۱.۶ درصد و در دوره پنج ساله ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ به حدود ۱.۲۹ درصد رسید. طی دوره ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ نیز تعداد جمعیت با رشد ۱.۲۴ درصد افزایش یافت.

 

دستیابی به داشتن حدود دو فرزند از ویژگی رفتار خانواده‌های ایرانی در دو دهه اخیر بوده است، اما باید توجه کرد که تثبیت و تداوم باروری حدود سطح جانشینی، مستلزم وقوع ازدواج در بین جوانان و نسل متولدین پس از انقلاب است. در صورتی که ازدواج جوانان تسهیل نشود باروری به سطح پایین‌تری کاهش می‌یابد. به همین دلیل اجرای برنامه‌هایی که ازدواج جوانان و به تبع آن فرزندآوری زوجین را تسهیل کند از اولویت‌های سیاست‌های جمعیتی است.

 

 منبع: beytoote.com موش‌های آدم‌خوار در انتظار زلزله‌زدگان تهرانی؛ بازگشت ۷۰ میلیون موش از لانه‌هایشان به‌روی زمین...

 

 اخباراجتماعی ,خبرهای اجتماعی ,موش‌های آدم‌خوار

 

 خبرانلاین  


منبع: beytoote.com اخباراجتماعی ,خبرهای اجتماعی ,گسلهای تهران

رئیس کمیته بودجه و نظارت شورای شهر از لزوم تنفیض اختیار به شهرداران منطقه در خصوص جذب سرمایه خبرداد. 

به گزارش ایسنا، مجید فراهانی، در دیدار با دبیران شورایاری  منطقه 2، بر لزوم اهمیت شورایاری‌ها، راه های مناسب کاهش ترافیک منطقه، تعیین تکلیف بافت های فرسوده این منطقه و لزوم جذب سرمایه گذار با روش BOT تاکید کرد و گفت: با توجه به اینکه در فصل بودجه هستیم باید چشم اندازی مناسبی از مناطق داشته باشیم تا بودجه مناسبی با توجه به اولویت های هر منطقه تخصیص داده شود.

 

عضو شورای شهر تهران در ارتباط با شرایط منطقه 2 گفت: منطقه 2 از مهم ترین مراکز تهران است و در حدود 700 هزارنفر جمعیت یعنی 8 درصد تهران را در خود جای می دهد؛  همچنین حدود 7 درصد مساحت تهران در این منطقه وجود دارد؛ با توجه به این امر، منطقه 2 حتی از متوسط تهران، تراکم بیشتری دارد و جالب است منطقه 2 جز مناطق اصلی تهران است که مشکل پارکینگ دارد.این منطقه با توجه به ظرفیت هایش نقاط قوت بسیاری دارد و با توجه به فرصت ها باید بدان پرداخت.

 

فراهانی در خصوص فرصت های موجود در این منطقه گفت: یکی از نقاط قوت منطقه، وجود فرصت های گردشگری است.گرچه تاکنون سرمایه گذاری خوبی انجام شده اما کافی نیست. در بحث کوهپایه ها فعالیت های خوبی در حوزه توسعه گردشگری شده است. گرچه این منطقه زمین های زیادی ندارد اما زمین های رها شده آن کم نیست و می توان به سمت توسعه گردشگری در منطقه 2 پیش رفت.

 

وی ادامه داد: وجود دانشگاه صنعتی شریف یکی از فرصت های منطقه است و همکاری منطقه با این دانشگاه و همکاری با کارآفرینان و استارت آپ ها می تواند سبب پیشرفت شهرداری شود. دو استارت آپ موفق در تهران نیز خواستگاهشان دانشگاه شریف بوده و می توان از این ظرفیت استفاده کرد.

 

این عضو شورای شهر اظهار کرد:  این روزها شهرداری تهران با کمبود بودجه مواجه است و متاسفانه باید بیش از 40 درصد بودجه در شهرداری کاهش داشته باشد؛ راه حل آن جذب مشارکت ها است؛ با روش هایی مانند BOTمیتوان  مشارکت سرمایه گذاری داخلی و خارجی منطقه 2 را فعال کرد که جاذب گردشگری باشد.

 

وی طی پیشنهادی به مجموعه مدیریت شهری اظهار کرد: باید به مناطق شهرداری تنفض اختیار  صورت بگیرد تا شهرداران منطقه در جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی ورود پیدا کنند.

 

فراهانی در ارتباط با مشکلات منطقه 2 با بیان اینکه  گرچه منطقه دو جز مناطق برخوردار است اما مشکل بافت فرسوده وجود دارد. همچنین مشکل سرانه های ورزشی از دیگر موارد است. اگر چه مراکز ورزشی خوبی داریم؛ اما متاسفانه این مراکز واگذار شده و مردم منطقه کمتر میتوانند از سرانه ها استفاده کنند. همچنین بحث آلودگی ها در حاشیه بزرگراه ها از دیگر مسائلی است که باید بدان پرداخته شود؛  ادامه داد:  منطقه 2 مشکلاتی دارد که یکی از این موارد بحث منطقه فرحزاد و اسلام آباد است، همچنین با توجه به زلزله مهیب آینده تهران، منطقه 2 آسیب پذیر خواهد بود. گسل شمال تهران از منطقه 2 می گذرد و یکی از بیشترین آسیب ها را در منطقه 2 داریم.

 

رئیس کمیته بودجه و نظارت با بیان  اینکه ساخت بافت مسکونی روی گسل با توجه به اینکه ممنوع بوده از دیگر مشکلات منطقه است. اگر چه ساخت و ساز روی گسل ممنوع بوده، اما طی بررسی ها 400 برج روی گسلهای تهران ساخته شده است. خوشبختانه دولت بنا دارد در حوزه نوسازی بافت فرسوده فعالیت هایی را انجام دهد گفت: وجود شورایاری ها بسیار ارزشمند است. در گذشته شهرداریها پول زیادی خرج می‌کردند تا بتوانند مشکلات محلات را از دل آن بیرون بیاورد اما اکنون شورایاران به خوبی این مشکلات را منتقل می کند.

 

رئیس کمیته بودجه و نظارت شورای شهر تهران بیان کرد: محله محوری باید محور کار ما باشد. بنده در نطق اولم در صحن علنی از مسکر آباد تا فرحزاد نام بردم. این محلات اهمیت بسیار زیادی دارند و محلاتی است که باید به توسعه آنها توجه ویژه ای داشته باشیم.

 

فراهانی در پایان گفت: اگر سرمایه گذاری می شناسیم، زمین رها شده ای داریم و یا پیشنهادی داریم که مشکل درآمدی شهرداری رفع شود و یا کسب و کار جدید راه انداخته شود و... عنوان کنید زیرا معتقدیم که باید از  خلاقیت ها استفاده شود تا منطقه 2 شتاب بیشتری به سمت توسعه پیدا کند.

 

 منبع: beytoote.com اخباراجتماعی ,خبرهای اجتماعی , آلودگی هوا

فرمانده انتظامی پایتخت از دستگاه‌های دولتی، سازمان‌ها و ادارات خواست تا مجدداً سرویس کارکنان خود را راه‌اندازی کنند چراکه حذف سرویس‌ها کار درستی نبود.

  تسنیم نوشت: سردار حسین رحیمی، با اشاره به جدیت پلیس برای ممانعت از تردد خودروهای آلاینده در سطح شهر تهران اظهار کرد: موضوع برخورد با خودروهای دودزا، آلاینده و فاقد گواهینامه معاینه فنی از یک هفته گذشته به تمام همکاران ما که در این بخش مسئولیت دارند ابلاغ شده است و حتی برای کنترل آلودگی هوا و بهبود شرایط، تردد کامیون‌ها در همه نقاط شهر و در تمام ساعات شبانه روز ممنوع اعلام شد.

 

رئیس پلیس پایتخت تاکید کرد که پلیس به طور قاطع با هرگونه خودروی دودزا و آلاینده و حتی خودروهای سازمانی و اداری آلاینده نیز برخورد خواهد کرد و در این موضوع به هیچ وجه استثنائی وجود ندارد.

 

وی با اشاره به نقش تمام دستگاه‌ها و ادارات در کاهش آلودگی هوا به موضوع اصلاح برخی دستورالعمل‌ها پرداخت و افزود: من از دستگاه‌های دولتی و سازمان‌ها و ادارات می‌خواهم که واقعاً اقدامات آنی که می‌تواند به بهبود شرایط و کاهش آلودگی هوا منجر شود انجام دهند.

 

رحیمی گفت: یکی از موضوعات مورد تاکید، راه‌اندازی مجدد سرویس ادارات و سازمان‌ها است که قطعاً به بهبود وضعیت هم از نظر ترافیکی و هم از لحاظ آلودگی هوا منجر خواهد شد چراکه با حذف سرویس ادارات، شاهد بودیم که با حذف یک سرویس، 20 خودرو سواری کارکنان و کارمندان این سازمان‌ها جایگزین سرویس‌ها شدند و این مساله باعث تشدید آلودگی هوا و افزایش ترافیک خودروها در معابر حاشیه‌ای این سازمان‌ها شد.

 

فرمانده انتظامی پایتخت با بیان اینکه حذف سرویس ادارات به هیچ وجه کار درستی نبود از تمام دستگاه‌ها و ادارات دولتی خواست تا در استفاده از خودروهای هیبریدی و پاک پیش قدم باشند.

 

به گفته رحیمی، پلیس با هر خودرو آلاینده بر اساس قانون برخورد خواهد کرد و حتی اگر خودروی سازمانی نیروی انتظامی نیز آلاینده باشد، وفق مقررات برخورد خواهد شد.

 

 منبع: beytoote.com اخباراجتماعی,خبرهای اجتماعی , آلودگی هوای اصفهان

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از نکاتی که برای اصفهان بسیار مهم است خشکی زاینده‌رود است و تا زمانی که آب در بستر رودخانه زاینده‌رود روان بود شاهد این همه آلودگی هوا نبودیم، بنابراین یکی از دلایل افزایش آلاینده‌ها خشکی زاینده‌رود است که این مشکل به سو مدیریت بر می‌گردد و کوتاهی‌هایی که در این خصوص شد. 

سیدناصر موسوی لارگانی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص معضل آلودگی هوا و راهکارهای مبارزه با آن، اظهار کرد: آلودگی هوا فقط مختص به کلان‌شهر اصفهان نیست و هم‌اکنون در تهران، تبریز و خوزستان و برخی استان‌های دیگر حتی شدت آلودگی هوا از اصفهان بیشتر است. بخشی از این معضل مربوط به خودروها است. متأسفانه اکثر مردم وقتی کار ضروری نیز ندارند باز برای تردد درون شهری از خودروی شخصی استفاده می کنند.

 

وی افزود: البته برای خودروها دولت آن وظیفه قانونی خودش را انجام نداده است. در بحث خارج کردن خودروهای فرسوده و جایگزین کردن خودروهای جدید تلاشی را شاهد نبوده‌ایم. همان خودروهایی که صفر کیلومتر هم هستند با دقت و کیفیت تولید نمی‌شود. در خودروهای جدید بعضاً شاهد هستیم همان لحظه که از کارخانه بیرون می‌آیند دارای نقص هستند و آلودگی زیادی تولید می‌کنند که نشان دهنده این است که دقت لازم در ساخت این خودروها وجود ندارد.

 

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: البته در این خصوص اداره استاندارد هم وظیفه قانونی خود را انجام نمی‌دهد. نکته دیگری که باید مد نظر قرار داد این است که دولت موظف بوده زمینه را برای استفاده از وسایط نقلیه عمومی توسط مردم فراهم کند که این مهم را انجام نداده است.

 

موسوی لارگانی در همین خصوص افزود: در بحث هدفمندی یارانه‌ها 29 درصد از درآمدی که دولت از افزایش قیمت‌های حامل انرژی به دست می‌آورد را برای به وجود آوردن همین زیرساخت‌ها قرار بود هزینه کند که متأسفانه کل درآمدی که دولت داشت به صورت یارانه نقدی پرداخت کرد و بعد هم که اضافه درآمد داشت هیچ هزینه‌ای برای زیرساخت‌های حمل و نقل انجام نداد. برای مثال مترو اصفهان دارد به تاریخ می‌پیوندد. خیلی از استان‌های دیگر مانند خراسان رضوی بعد از اصفهان شروع به ساخت مترو کردند که تمام هم شد.

 

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی گفت: در بحث متروی اصفهان هنوز در منزل اول هستیم. استان اصفهان با عوارضی که به دولت می‌دهد بودجه 5 استان را تأمین می‌کند اما خودش نیازمند این بودجه است، پس برای پروژه‌های عمرانی باید به این استان کمک شود، اما متأسفانه کمک نمی‌کنند. اتوبوس‌هایی که در اصفهان وجود دارد اسقاطی است که باید به همراه تاکسی‌ها نوسازی شوند. این اتومبیل‌ها باید از رده خارج شوند چراکه همین موارد سبب افزایش آلودگی هوا می‌شود.

 

وی ادامه داد: وجود کارخانه‌های بزرگ در سطح استان اصفهان باعث ایجاد آلودگی هوا در استان است. خودروها تأثیر اصلی در آلودگی هوا را ندارند. ریزگردهایی که در هوا معلق است به همین زمین‌هایی خشک و بایری بر می‌گردد که روزی سرسبز و زنده بودند، بنابراین باید در تمام زمینه‌ها مدیریت داشته باشیم تا شاهد کاهش آلودگی هوا باشیم.

 

موسوی لارگانی بیان کرد: استان اصفهان با عوارضی که به دولت می‌دهد بودجه 5 استان را تأمین می‌کند در حالی که خودش نیازمند این بودجه است، باید در پروژه‌های عمرانی به این استان کمک شود، اما متأسفانه کمک نمی‌کنند.

 

 منبع: beytoote.com اخباراجتماعی ,خبرهای اجتماعی , معضلات تهران

 قبلا شورا‌های شهر تهران موضوعات شهرستان ری را به‌طور جدی پیگیری نمی‌کردند، چون خود را بیشتر شورای تهران می‌دانستند؛ اما حالا اعضای شورای پنجم بر نمایندگی مردم شهرستان ری و شمیرانات هم مانند تهران تأکید دارند و به این دلیل است که نماینده شورای شهر برای چندمین‌بار متوالی معضلات جدی بخش فشافویه را متذکر می‌شود.

 

خلیل‌آبادی از اینکه معضلات تهران به نحوی به شهرستان ری منتقل می‌شود، اعترض دارد و می‌گوید: نگرانی بزرگ‌تر ما زندانیانی با محکومیت بالا یا حبس ابد هستند که خانواده‌هایشان در روستاهای اطراف زندان خانه گرفته‌‌اند و شورای شهر آنجا بارها به ما اعلام کرده است آسیب‌های زیادی از سوی این خانواده‌ها که عموما بدون سرپرست هستند، ایجاد شده و بافت اجتماعی و فرهنگی آنجا در حال تغییر است.

 

ندامتگاه، اردوگاه یا زندان؛ برای فشافویه نام‌های زیادی را متناسب با کاربردهایی که دارد پیش‌بینی کرده‌‌اند و برای آن به کار می‌برند. مجموعه‌ای حدودا ١١٠هکتاری که سوله‌های متعددی با کاربری‌های متفاوت در آن ایجاد شده و پس از حدود ٣٠سالی که از کلنگ‌زنی آنها گذشته، حالا چند سالی است که تبدیل به محل اصلی ارجاع محکومان مواد مخدر و البته معتادان متجاهر شده است.

 

این زندان سال‌ها کاربری جدی‌ای نداشت تا اینکه شرایط شهر و استان تهران مسئولان مراجع قضائی و ستاد مبارزه با مواد مخدر را بر آن داشت که از فضا و کاربری‌های این زندان استفاده کنند. اردوگاه فشافویه شهر حسن‌آباد در جنوبی‌ترین قسمت استان تهران واقع شده است.

 

این اردوگاه در محدوده خارجی شهر و میان زمین‌های کشاورزی و راه‌های خاکی است. فضایی که در زمان احداث به حد کفایت از حومه تهران و ری دور بود؛ اما حالا با ساخت‌و‌سازهای بسیار در حومه و گسترش ساخت‌وساز در شهرستان‌های اطراف شهر تهران و ری، در نزدیکی خانه‌های مردم قرار گرفته است.

 

شاید اگر اتفاقات سال ٩٤ بر چشمگیرشدن حضور متراکم معتادان متجاهر و کارتن‌خواب‌های زن و مرد در خیابان‌های تهران تأثیر نمی‌گذاشت و نگرانی درباره آسیب‌های اجتماعی به سطح مقامات عالی نمی‌رسید، بسیاری از مسئولان درباره این زندان هم پیش‌فعالانه تصمیم نمی‌گرفتند. در شرایطی که شهرداری و استانداری اصرار بر خالی‌کردن تهران از هر مدل زندانی دارند تا جایش پارک و فضای فرهنگی بسازند، این فضا ناگزیر به نقاط دیگری که کم‌ترین میزان دفاع از خودشان را دارند، فرستاده می‌شود. مردم شهرستان ری و نمایندگان آنها در شورایاری و شورای شهر و مجلس شورای اسلامی، در این سال‌ها بارها از اینکه همه آسیب‌ها و مشکلات اجتماعی هزینه‌بردار و زشتی‌ها و کثیفی‌های شهر را به جنوب تهران می‌آوردند، معترض بودند.

 

در زمان مکان‌یابی برای گورستان جدید تهران، نمایندگان این شهرستان بر نبود مکا‌‌ن‌یابی جدید در این شهرستان تأکید داشتند و دست آخر هم با گرفتن زمین‌هایی در محدوده‌های بهشت‌زهرای تهران، راضی به این موضوع شدند. حالا شهرری و حومه و شهرهای اطراف آن دچار عوارض منفی استان تهران هستند که گورستان کم آسیب‌ترین آنهاست. از کهریزک و کوه ٤٠متری زباله آن که از نیم قرن قبل آنجا نشسته و مانده تا زندان فشافویه‌ای که آسیب اجتماعی ماندگار و مکرری را برای آنها به دنبال دارد.

 

زمانی که استاندار تهران در پاسخ به پرسش‌های مکرر که آیا فشافویه محل مناسبی برای کارتن‌خواب و معتاد متجاهر است، به ویژگی‌های منحصربه‌فرد این زندان اشاره کرده و اسمش را اردوگاه می‌گذاشت، هنوز بسیاری از مشکلات این انتقال آشکار نشده بود؛ اما حالا پس از بیش از دو سال از فعال‌شدن این زندان و حضور کارتن‌خواب‌ها در این مجموعه اردوگاهی، مشکلات خودشان را نشان داده‌اند.

 

فشافویه یکی از بخش‌های شهرستان ری است که بخش‌های زیادی از آن در گذشته و البته امروز زمین‌های کشاورزی داشته است و مردمان ساکن در آن، عموما مهاجران شهرستان‌های اطراف و مهاجران افغان هستند. فشافویه ٣۸ روستا دارد و چند مجموعه شاخص؛ یعنی شهرک صنعتی شمس‌آباد، فرودگاه بین‌المللی امام خمینی‌(ره)، زندان و مجموعه دام‌گستر به‌عنوان ظرفیت برای این بخش محروم معرفی می‌شود؛ اما باید پرسید کدام‌یک از این پتانسیل‌ها به نفع مردم فشافویه بوده است؟

 

محمدصالح ضیایی، بخشدار فشافویه، یک سال قبل ضمن ارزیابی از توجهاتی که به این گوشه جنوبی محروم استانی شده است، گفت: «حدود ۶۰ هزار نفر در شهرک صنعتی شمس‌آباد مشغول هستند که متأسفانه درصد بسیار کمی از این تعداد بومی فشافویه هستند. عوارض و بیمه فرودگاه و شرکت‌های وابسته که حدود ۵۰۰ میلیون تومان است، متأسفانه تا امروز به رباط‌کریم پرداخت می‌شد و با مذاکرات انجام‌شده، این مبلغ در آینده‌ای نزدیک به فشافویه می‌رسد» و این بخش هم هنوز معلوم نیست محقق شده است یا نه. بخشدار فشافویه همچنین گفته بود: «این بخش فاقد کلینیک درمانی مجهز است؛ ما یک زمین برای درمانگاه اختصاص داده‌ایم و پروانه و جواز ساخت آن هم صادر شد؛ اما تنها مشکل موجود بحث اعتبار و بودجه آن است؛ زیرا مبلغ ۸۰ میلیارد ریال هزینه نیاز دارد؛ به‌عبارتی می‌توان گفت با نصف عوارض درآمد یک ماه تأمین اجتماعی فشافویه می‌توان یک بیمارستان ۶۰ تختخوابی ساخت».

 

مشکلات متعدد بخش فشافویه بارها در جلسات مشترک استاندار و فرمانداران استان مطرح شده است و حالا یکی از نمایندگان شورای شهر تهران، ری و شمیران به این شرایط نگران‌کننده در فشافویه ابراز نگرانی جدی می‌کند. پیش‌تر اعضای شورای شهر تهران این اندازه به موضوعات شهرستان ری توجه نداشتند و حالا در شورای پنجم که اصرار بر شورای شهرستان‌های تهران، ری و شمیرانات دارد، این موضوع پیگیری می‌شود. در این میان حسن خلیل‌آبادی یکی از اعضایی است که تاکنون به موضوعات فشافویه واکنش نشان داده است.

 

او هفته گذشته در صحن شورای شهر تهران، زمانی که معاون عمرانی شهردار تهران درباره انتقال زندان اوین پیشنهاد می‌داد، در تذکری به معاون شهردار گفت که امیدوار است برای جایگزین‌کردن زندان اوین باز هم به دنبال فضایی در شهرستان ری نباشند و فضاهای دیگری در شهرستان‌های دیگر استان را ارزیابی کنند و از تهران به ری قبلا خیر زیاد رسیده است. او در اظهارات دیگری اعلام کرده بود که بیش از ٢٥ هزار نفر در فشافویه زندگی می‌کنند، درحالی‌که بیش از ١٥ هزار زندانی در زندان فشافویه هستند و این آمار به‌زودی از جمعیت این بخش بیشتر می‌شود.

 

او درباره مشکلاتی که این زندان برای فشافویه به‌همراه داشته است، بیشتر توضیح داد و گفت: درحال‌حاضر به طور معمول دو هزار نفر از معتادان متجاهر تهران را به فشافویه می‌برند و در محدوده‌ای جداگانه، اما تحت پوشش زندان نگهداری می‌شوند. معتادانی که با ماده ١٦ به آنجا برده می‌شوند ترک داده می‌شوند، اما معمولا اینها به چرخه اعتیاد برمی‌گردند و درعین‌حال حضور این افراد در این محدوده و رفت‌وآمد آنها معضلات اجتماعی زیادی را به وجود می‌آورد.

 

او می‌گوید نگرانی بزرگ‌تر ما، زندانیانی با محکومیت‌های بالا یا ابد هستند که خانواده‌هایشان در روستاهای اطراف زندان خانه گرفته‌‌اند، چراکه نمی‌توانند هر هفته برای ملاقات از شهرستان به آنجا بیایند. این موضوع را شورای شهر آنجا بارها به ما اعلام کرده است که آسیب‌های زیادی از سوی این خانواده‌ها که عموما بدون سرپرست هستند ایجاد می‌شود. خلیل‌آبادی می‌گوید در نتیجه تغییراتی که این زندان در فشافویه داشته، بافت قدیمی این منطقه از نظر فرهنگی در حال تغییر است و این پیش‌درآمد آسیب شدید فرهنگی و اجتماعی است که در محیطی محلی و روستای در حال ایجاد است.

 

روزی که گرمخانه خاوران به‌عنوان راه‌حلی برای انبوه کارتن‌خواب‌ها و جلوگیری از مرگ آنها در سرما پیش‌بینی شد، شهرداری تهران و سایر مسئولان مرتبط با چنین تصمیماتی به اعتراض مردم و نگرانی‌های آنها در این همنشینی توجه نکردند. این‌گونه بود که این گرمخانه در عین مفیدبودن، سراسر آسیب شده و حالا با وجود دوباره پلمب‌شدن، نه می‌توان گفت نباشد و نه می‌توان زخم‌های اطرافش را ندید.

 

همه می‌دانند موضوعات اجتماعی که درباره آنها حرف می‌زنیم، موضوعاتی یک‌فاکتوری نیستند که با یک اقدام و تصمیمی یک‌جانبه، معادله‌ای را از سطح شهر پاک و به‌جای دیگری ببریم و با صرف پولی قابل‌توجه به خیال خودمان مشکل را حل کنیم. اگر تا به حال فشافویه و آسیب‌های آن به تهران نرسیده، فاصله چندده‌کیلومتری آن تا پایتخت و شهرری است؛ فاصله‌ای که به ساکنان محروم و آسیب‌زده آن اجازه نمی‌دهد هرروز با هزینه‌ای به تهران بیایند و برگردند. اگر این فاصله کمتر بود شاید آسیب هم زودتر دیده می‌شد و مسئولان متوجه عمق اشکالاتی که در نتیجه تصمیمات آنها رخ داده، می‌شدند.

 

  شرق  

منبع: beytoote.com

X